grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Trocinobetonowe budki lęgowe dla ptaków

Trocinobetonowe budki lęgowe dla ptaków

Trwają zaawansowane prace nad trocinobetonowymi budkami lęgowymi dla ptaków i schronami dla nietoperzy. Nad projektem czuwają opiekunowie Koła

Dnia 12 lutego zespół Ornitolog Szczecin spotkał się po raz kolejny z Kołem Naukowym Inżynierów Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ponownie zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci przez opiekunów koła tj. dr inż. Jacka Mądrawskiego oraz dr inż. Daniela Zawala oraz samych studentów. Projekt „Betonowe budki dla ptaków” wzbudził zainteresowania na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej gromadząc tym samym na naszym spotkaniu większą ilość osób chętnych do pomocy w projekcie, również studentów młodszych lat z jesteśmy bardzo zadowoleni.

Ornitolodzy i studenci pracują nad budkami dla ptaków

Fot. Spotkanie ornitologów ze studentami z Koła Naukowego Inżynierii Środowiska.

Jak pisaliśmy już wcześniej zobowiązaliśmy się wesprzeć koło naukowe w dostarczeniu odpowiednich form odlewniczych niezbędnych w dalszym kontunuowaniu prac nad trocinobetonowymi budkami lęgowymi dla ptaków. Wywiązując się z obietnic na spotkanie z kołem naukowym, oprócz naszej wiedzy ornitologicznej oraz chęci do współpracy dostarczyliśmy dwie formy, metalową dla modelu budki dla jerzyka oraz formę silikonową dla schronu dla nietoperzy.

Trocinobetonowe budki dla jerzyków

Fot. Omawianie konstrukcji formy budki lęgowej dla jerzyków.

Na spotkaniu wspólnie z opiekunami koła i studentami omówiliśmy ewentualne zmiany w kształcie form oraz rekomendowane materiały przy projekcie mieszanek trocinobetonowych. Jako zespół Ornitolog Szczecin jesteśmy pod wrażaniem posiadanej wiedzy na temat materiałoznawstwa budowalnego przez studentów Koła Naukowego Inżynierów Środowiska. Wszystkie wskazówki i uwagi dot. form i składu mieszanki betonowej zostały przekazane nam w prosty, a zarazem profesjonalny sposób.

budki dla ptaków z betonu

Fot. Pan dr inż. Daniel Zawal wyjaśnia możliwości technologiczne i innowacje do wprowadzenia w budkach lęgowych.

Po wstępnym ustaleniu składu mieszanki betonowej razem z Kołem Naukowym Inżynierów Środowiska, zakupimy odpowiednie materiały i surowce do prób nad ostatecznym składem mieszanki, niezbędnej do odlewu trocinobetonowych budek dla ptaków.

Trocinobetonowe budki lęgowe dla ptaków projektujemy zgodnie z biologią życia poszczególnych gatunków ptaków i w oparciu o wiedzę ornitologów badających ich zachowania i zwyczaje. Obserwacje i monitoringi kompensacji przyrodniczej utraconych miejsc lęgowych jerzyków i innych ptaków wykonywanej za pomocą trocinobetonowych budek lęgowych wykazują bardzo dobre sukcesy zasiedlenia ich przez ptaki. Ptaki chętnie je zasiedlają i skutecznie wyprowadzają lęgi.

Budki lęgowe trocinobetonowe są chętnie zasiedlane przez ptaki ponieważ:

  • odznaczają się dobrymi parametrami cieplnymi
  • utrzymują stałą temperaturę wewnątrz budki lęgowej
  • dzięki unikatowej mieszaninie trocinobetonu który jest porowaty budki lęgowe są „oddychające”
  • są odporne na czynniki atmosferyczne
  • odznaczają się wysoką trwałością

Ponad to trocinobetonowe budki dla jerzyków są rekomendowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Laboratorium Instytutu Budownictwa i Geoinżynierii budowa trocinobetonowych budek lęgowych dla ptaków

Fot. Laboratorium Instytutu Budownictwa i Geoinżynierii gdzie zaprezentowano materiały do budowy trocinobetonowych budek lęgowych dla ptaków.

Zespół Ornitolog Szczecin jest bardzo zadowolony ze współpracy z Kołem Naukowym Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Mamy nadzieję, że już na kolejnym spotkaniu studenci przedstawią nam pierwsze namacalne efekty prac nad mieszanką.