grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Pustułka ­ ptak drapieżny zamieszkujący wysokie budynki w miastach

Pustułka ­ ptak drapieżny zamieszkujący wysokie budynki w miastach

Pustułka to ptak drapieżny z rodziny sokołowatych. Ma średnią wielkość, mieszczącą się w granicach 33­-37 centymetrów. Niestety w naszym kraju gatunek zalicza się już do nielicznych.

Miejsca występowania i gniazdowana. Jakie miejsca na gniazdo pustułka wybiera najczęściej?

Pustułkę najczęściej można spotkać w okolicach Tatr i na zachodzie kraju zaś najmniej tych ptaków żyje na północnym wschodzie. Ze względu na tak małą liczebność i wciąż zmniejszającą się populację pustułek, konieczne są działania, które ochronią je przed krzywdzącym działaniem człowieka. Jako, że pustułki upodobały sobie gnieżdżenie się w bliskości z człowiekiem, i chętnie zakładają swoje gniazda na:

konieczne jest uwzględnienie ich ochrony przez rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych czy termomodernizacyjnych. W tym celu inwestorzy powinni zwrócić się do specjalisty ornitologa, by sporządził stosowną ekspertyzę, której celem będzie zaplanowanie działań, które przyczynią się do ochrony gatunku. Zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów, działających na terenie Warszawy i okolic. Posiadamy niezbędne doświadczenie oraz kwalifikacje do tworzenia rzeczowych i dokładnych ekspertyz ornitologicznych dla zarządców budynków oraz inwestorów.

 

siedlisko pustułki
Fot. Ornitolog Ekspert. Młoda pustułka, w rękach ornitologa.

Charakterystyczne cechu pustułki. Dowiedz się jak wygląda, czym się żywi i jak przebiegają lęgi pustułki

Pustułkę można dość łatwo rozpoznać, ponieważ jest to ptak z rdzawobrązowym grzbietem oraz skrzydłami, pokrytymi drobnymi czarnymi trójkącikami. Ptak posiada także czarne pazury, długi ogon i kremowy spód z nakrapianiami. Z bliższej odległości rzuca się w oczy piękna, wyraźna żółta obwódka oka, zaś samo oko jest prawie czarne. Typowy jest także zakrzywiony dziób, a raczej górna jego część, zachodząca na dolną. Pustułka żyje nawet do 15 lat. Gnieździ się zazwyczaj w

  • wysokich partach drzew,
  • na terenach zamieszkałych,
  • równie chętnie w załomach murów, lub tak jak wspomniano wyżej na parapetach,
  • balkonach.

 

W okresie od marca do czerwca samica składa 3 do 7 jaj, które wysiaduje około miesiąca. Małe wylatują z gniazda po około 27­ 30 dniach a w wieku 10 miesięcy osiągają dojrzałość płciową.

Na terenach wiejskich pustułki żywią się owadami oraz małymi gryzoniami. W mieście najczęściej polują na mniejsze ptaki.

siedlisko pustułki
Fot. Ornitolog Ekspert. Wysokie bloki w centrach dużych miast to doskonałe miejsce do gniazdowania i zasiedlania przez pustułki.

Gatunek pod ścisłą ochroną, czyli dla jej ochrony są prowadzone czynne i bierne działania ochronne. Jak chronić pustułki w miastach.

Nie tylko osoby bezpośrednio związane ze środowiskami walczącymi o zachowanie gatunków o małej liczebności mogą przyczynić się do ochrony pustułek. W naszym kraju ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Inwestorzy oraz zarządcy budynków, którzy przed planowanymi pracami remontowanymi i termomodernizacyjnymi zwrócą się do ornitologa o wykonanie ekspertyzy ornitologicznej w ramach przeprowadzonej inwentaryzacji ornitologicznej otrzymają informacje w jaki sposób prowadzić inwestycję zgodnie z prawem i bez szkody dla ptaków:

  • przed podjęciem prac konieczne jest oszacowanie ilości pustułek i ich gniazd na terenie inwestycyjnym
  • kolejnym krokiem jest zaplanowanie prac w taki sposób, by jak najmniej gniazd pustułek zostało zniszczonych
  • konieczne jest również podjęcie działań kompensacyjnych czyli w przypadku pustułek zastosowanie budek lęgowych, wspierających czynną ochronę ptaka

 

siedlisko pustułki
Fot. Ornitolog Ekspert. Pustułki w gnieździe. Jak widać do założenie gniazda i wyprowadzenia lęgów wystarczy im skrzynka na kwiaty umieszczona na balkonie.

Jako, że pustułka chętnie korzysta z budek lęgowych, są one wykorzystywane jako sztuczne miejsca lęgowe wykonywane podczas kompensacji przyrodniczej. Kompensacja przyrodnicza wykonywana jest gdy na budynku w którym planowane są prace budowlane gniazdują się ptaki.

Każda para pustułek jest obecnie na wagę złota i tylko dzięki wzajemnym staraniom inwestorów, wykonawców i przyrodników jesteśmy je wstanie skutecznie chronić.

siedlisko pustułki
Fot. Ornitolog Ekspert. Obrączki dla pustułki. Obrączkowanie ptaków jest jednym ze sposobów na badania ich migracji, występowania i liczebności.

Jeżeli na budynku na którym jest planowana inwestycja budowlana znajdują się pustułki lub inne ptaki przed rozpoczęciem prac niezbędne jest skonsultowanie się z ornitologiem. Zachęcamy do bezpłatnej konsultacji.