grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Przykuwający uwagę rabuś, czyli sroka

Przykuwający uwagę rabuś, czyli sroka

Sroka to często sprawca wyciągania kratek wentylacyjnych w budynkach i stropodachach, przez co są utrapieniem zarządców.
sroka na murku

Sroki w mieście to nie tylko zachwycający widok dla oka, lecz także pewne utrapienie zarządców budynków. Są one bowiem odpowiedzialne za wyciąganie kratek wentylacyjnych w budynkach i stropodachach, które są przez nie zasiedlane. Przed wykonaniem ponownego zakratowania konieczne jest wykonanie specjalistycznej ekspertyzy ornitologicznej. Opinia specjalisty ornitologa powinna być również opracowana przed termomodernizacją budynków lub naprawami związanymi ze zniszczeniami dokonanymi przez sroki.

Wygląd i zwyczaje srok

Ten średniej wielkości ptak z rodziny krukowatych cechuje niesamowicie przyciągającym spojrzenia, czarno­ białym opierzeniem i długim ogonem, przez co wydaje się ptakiem sporej wielkości, co jednak jest tylko złudzeniem. Obydwie płcie są jednakowo umaszczone, jednakże samiec jest większy i cięższy. Średnia długość ciała sroki to około 40cm, z czego aż połowę stanowi ogon. Charakterystyczną cechą upierzenia jest metaliczny połysk. Sroka jest także znana ze sprytnego i bezproblemowego przemykania miedzy zaroślami, w czym nie przeszkadza jej nawet długi ogon. Ptak należy do stworzeń hałaśliwych, ruchliwych i towarzyskich. Pewnym stereotypem na temat tego ptaka jest pogląd, że sroki maja upodobanie w przywłaszczaniu sobie cudzej własności i niestety jest to w dużej mierze prawda. Na przykład sroki są odpowiedzialne za kradzież lęgów kosów oraz drozdów, ale również pewnych przedmiotów należących do człowieka, które mogą wykorzystać do budowy gniazda.

ochrona ptaków

Środowisko życia ­ gdzie zamieszkują sroki

Początkowo gatunek ten zasiedlał jedynie zarośla i miejsca zadrzewione oraz zakrzaczone, takie jak parki, sady czy ogrody poza miastami. Obecnie sroki można spotkać również w bliskim sąsiedztwie ludzi, nawet w dużych miastach. Jeżeli ptak nie znajduje odpowiednich, nawet niskich krzewów do założenia gniazda, do stworzenia sobie mieszkania potrzebuje jedynie małej kryjówki jaką jest na przykład otwór wentylacyjny. Jako, że sroka jest objęta w naszym kraju częściową ochroną środowiskową, nie wolno niszczyć jej miejsc życia i należy umożliwić temu gatunkowi rozwój oraz spokojne gniazdowanie.

ptaki miejski

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym zespołem w celu dokonania opinii lub ekspertyzy ornitologicznej przed ponownym zakładaniem kratek wentylacyjnych wyciągniętych przez gniazdujące wewnątrz tych małych kryjówek sroki. Podobna ekspertyza może być przez nas wykonana przed pracami związanymi z termomodernizacją starszych budynków a także naprawą dokonanych przez sroki zniszczeń w tym zakresie. Celem ekspertyzy jest uniknięcie niszczenia ewentualnych miejsc zasiedlenia srok. Opinia eksperta wykaże

  • czy na danym obszarze gniazduje chroniony ptak, w tym wypadku sroka
  • ile ptaków gniazduje na oglądanym przez eksperta obszarze
  • w jaki sposób przeprowadzić wyżej wymienione prace bez szkody dla gniazd i środowiska życia srok
  • jakie działania przeprowadzić, by umożliwić srokom dalsze bytowanie na obserwowanym terenie budynku
  • jaka jest ilość otworów w stropodachu oraz okienek zamkniętych, a także otwartych i szczelin
  • pozwoli prowadzić prace budowlane i wykończeniowe zgodnie z prawem

Pełna oferta EKSPERTYZA ORNITOLOGICZNA

Dzięki dokonanej ekspertyzie z pewnością zostanie zredukowane do minimum ryzyko niszczenia gniazd srok. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.